Zespół the PainKillers powstał i rozpoczął próby w grudniu 2012 roku. Pierwszy koncert zespół (wówczas jeszcze - bez nazwy…) zagrał w kwietniu 2013 roku w olsztyńskim klubie „Highlander” – w trakcie premierowego występu ogłoszono wśród publiczności konkurs na nazwę. Z licznych propozycji najbardziej spodobała się – jako świetnie brzmiąca i oddająca „lekarski” charakter grupy - nazwa The PainKillers. Począwszy od swojego debiutu zespół występuje systematycznie w olsztyńskich klubach muzycznych – najczęściej w „Highlander Whisky Bar” oraz w „Amnezji”. Zespół wystąpił na kilku koncertach charytatywnych, w tym między innymi na rzecz olsztyńskiego Hospicjum, fundacji opiekującej się dziećmi z zespołem Downa oraz wspierając działalność na rzecz dzieci, prowadzoną przez olsztyński oddział organizacji studenckiej IFSMA-Poland. The PainKillers wziął także udział kilku imprezach organizowanych przez środowisko lekarskie, m.in. w konferencjach lekarzy Warmii i Mazur. Zespół wystąpił w pierwszej edycji festiwalu Eskulap-Rock (Olsztyn 2013), zdobywając nagrodę publiczności.

Zespół gra muzykę z pogranicza bluesa i klasycznego rocka, nie stroniąc od bardziej nowoczesnych brzmień. W repertuarze mamy utwory m.in. JJ Cale’a, Erica Claptona, Steve RayVaughana, a także Deep Purple, Guns’n’Roses, Free, Black Sabbath, Red Hot Chilli Peppers oraz R.E.M.; bliska jest nam także klasyka polskiego rocka lat 80 i 90- tych.

Zespół the PainKillers występuje w składzie:

  1. Marek d’Obyrn – gitarzysta. Olsztynianin od urodzenia. Inżynier-energetyk, zajmujący się projektowaniem i programowaniem systemów automatyki i zasilania w elektrowniach i elektrociepłowniach. W wieku 12 lat usłyszał po raz pierwszy singiel zespołu TSA i od tego momentu postanowił grać na gitarze elektrycznej. Jego idolami są Jimi Hendrix, Jimi Page, Andrzej Nowak, Stevie Ray Vaughan i bardziej współcześni: Simon McBride, Joe Bonamassa, Kenny Wayne Shepherd.
  2. Piotr Stompór – perkusja. Podobnie jak wokalista, pochodzi z Krakowa. Uczeń drugiej klasy gimnazjum – dzięki Niemu średnia wieku zespołu to ciągle mniej, niż 40 lat…Uczy się także gry na klarnecie w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie oraz śpiewa w znanym, nagrodzonym wieloma nagrodami na konkursach i festiwalach międzynarodowych olsztyńskim chórze młodzieżowym Collegium Juvenum, działającym przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Olsztynie. Piotr jest prawdziwym dowodem na to, że muzyka naprawdę łączy pokolenia…
  3. Tomasz Stompór – wokalista i skrzypek, sporadycznie także gitarzysta. Jest profesorem nauk medycznych, specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii i transplantologii klinicznej, Kierownikiem Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Nauk Medycznych UWM w Olsztynie, ordynatorem Oddziału Klinicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym oraz Prodziekanem Wydziału ds. Nauki.
  4. Tomasz Waśniewski – basista. Olsztynianin od urodzenia. Jest doktorem nauk medycznych, ginekologiem – położnikiem, ordynatorem Oddziału Ginekologiczno – Położniczego i Onkologii Ginekologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie oraz adiunktem Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk Medycznych UWM w Olsztynie. Posiada najwyższe spośród całego składu referencje muzyczne – jest absolwentem Szkoły Muzycznej II Stopnia.

Zespół wspiera organizacyjne Anna Węzelowska.